Drupal Riga Meetup fīdbeks

 

Jāsaka atklāti, ka nākot uz šo pasākumu jutos mazliet skeptisks, jo iepriekš tādos nebiju piedalījies, kā arī no efektivitātes viedokļa pieredze ar semināriem un konferencēm Latvijā nebija tā pozitīvākā. Taču pateicoties pasākuma dalībniekiem jau pēc pirmajām minūtēm nojautu, ka varētu būt gana interesanti.

Lielie atklājumi protams netika veikti. Tie lai paliek katra izstrādātāja pūrā, un gan jau par tiem dzirdēsim. Taču bija patīkami, ka ir cilvēki arī Latvijā, kas būtu gatavi aktīvi piedalīties, popularizēties un attīstīt idejas, kas balstītas tieši uz Drupal satura vadības sistēmu, jeb kā tagad bieži dēvē - "Web Application Framework".

Par salīdzinoši nelielo dalībnieku skaitu neesmu skeptisks, bet drīzāk optimistisks. Domāju, ka Latvijā vēl ir daudz tiešām labu Drupal speciālistu, kuri var būt par šo notikumu nedzirdēja, vai arī citu iemeslu dēļ viņiem nebija iespējas to apmeklēt. Katrā gadījumā ceru uz aktīvu atbalstītāju un interesentu pulka palielināšanos turpmākajos notikumos, bet skaitli šobrīd nofiksēju vēsturiskā fakta secināšanai nākotnē :) .

Pateicība arī mūsu izmitinātājiem un cienastu rūpētājiem - meitenēm no DAD Cafe Rīgā (

- kā nojaušams, riktīgi sociāli čakli)

Mazliet no sevis atreferējums par jautājumiem, kuros piedalījos vai "noklausījos" citu sarunas...

 

 

 

Par ko tika runāts...

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"231","attributes":{"alt":"","class":"media-image media-image-left","height":"199","style":"float: left; margin-left: 10px; margin-right: 10px;","width":"265"}}]]Ņemot vērā neformālo Rīgas Meetup sākumu, kā arī faktu, ka iepriekš nebija īsti plānotas diskusiju tēmas, jāsaka, ka šovakar paspējām izrunāties par dažādiem jautājumiem - sākot ar elementārām tēmošanas lietām (Theming), un beidzot ar serveru veiktspēju un darbības ātrumu optimizāciju. Pasākuma organizētāji, kā arī http://drupal.lv uzturētāji visticamāk nāks klajā ar kopsavilkumiem, līdz ar ko no savas puses vēlos veikt atzīmes ar mazliet sīkākām referencēm manā skatījumā. Kolēģi - laipni lūgti papildināt vai koriģēt, ja tas ir nepieciešams!

 

Drupal Riga LV Meetup formāts un laika plānošana

Būtu nepieciešams formalizēt Drupal Riga Meetup (DRM) formātu un strukturēt arī laika plānošanu, lai turpmākos
[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"232","attributes":{"alt":"","class":"media-image media-image-right","height":"199","style":"float: right; margin: 10px;","width":"265"}}]]pasākumus varētu padarīt konstruktīvus un plānojamus. Tika apspriestas idejas par interesējošām pozīcijām un apkopoti priekšlikumi nākotnes pasākumu organizēšanai.

 

Drupal.lv lapas funkcionalitātes uzlabojumi

Lai sasniegtu kopējos mērķus, kā arī visādā veidā atbalstītu Drupal Latvijas kopienu, būtu vērtīgi ieviest dažādus papildinājumus un uzlabojumus drupal.lv lapā, kas varētu kalpot kā informācijas avots sekojošām auditorijām:

  • Tiem, kas ikdienā darbojas ar Drupal - izstrādātājiem, programmētājiem, sistēmu analītiķiem, Drupal un grafiskiem dizaineriem, un, protams, visiem citiem, kas ikdienā izmanto Drupal;
  • Darba piedāvātājiem - personām, organizācijām vai darba grupām, kuras vēlas algot LV pieejamus Drupal speciālistus. Tajā skaitā arī projektu "uzsaukumus" piedāvājošām personām;
  • Drupal iesācējiem - tādiem, kas tikai sāk darbu ar Drupal, vai arī ikdienā lieto šo vadības sistēmu informācijas apstrādei.

Šie uzlabojumi vai papildinājumi varētu radīt jaunas iespējas drupal.lv lapā iegūt informāciju par LV realizētajiem LV projektiem+, aprakstiem par tehnisko izpildījumu, risinājumiem, alternatīvām, interaktīvāku komunikāciju drupal.lv lietotāju starpā, kā arī detalizētākiem lietotāju profiliem.

 

Drupal.lv aktīvās diskusiju tēmas

Tika apkopots pieredzējušu un iesācēju Drupal speciālistu viedoklis par aktuālākajām tēmām, par kurām būtu vērtīgi veikt diskusijas un padziļinātāku analīzi Drupal.lv lapā.

 

Specifiskie jautājumi

Gan kolektīvi, gan arī šaurākās diskusiju grupās tika apspriesti specifiskāki jautājumi. Nevēlos precīzi atreferēt diskusiju, bet ceru, ka informāciju varētu izmantot arī referencei, ja kāds nebija līdz galam sapratis, par ko ir runa. Patiesībā katra no šīm tēmām ir pietiekoši specifiska un atsevišķas sarunas vērta, tādēļ sīkumos neiedziļināšos. Jau iepriekš atvainojos par Drupal/web žargonu, bet grūti ir ātrumā tulkot šos terminus.

 

SEO, Indexing, Metatags, Search bot restrictions

Jautājuma būtība: Kā ierobežot noteiktus satura veidus vai saturu, lai meklēšanas rīki to neindeksētu?

Iespējamie risinājumi:

 

Satura izkārtojums - kolonnas

Jautājuma būtība: Kā sadalīt konkrēta raksta satura tekstu kolonnās?

Iespējamie risinājumi:

 

Jaunu tēmu radīšana

Jautājuma būtība: Kā pareizi radīt tēmas, stilus (CSS) un cik tas ir sarežģīti?

Iespējamie risinājumi:

Piezīme: Drupal, atšķirībā no citiem CMS ir piesātināts ar dažādām tehniskām un sistēmas paziņojumu opcijām, kā piemēram, standarta pogu (Save, Submit, Delete, utt.) stiliem un izvietojumu, Breadcrumbs, Headers, Descriptions, utt., kas bieži netiek uzskatīts par klasiskas lapas sastāvdaļu. Šie ieviesumi ļauj padarīt sistēmu interaktīvāku un nodrošināt pilnīgāku komunikāciju ar lapas lietotāju, it īpaši autentificētu lietotāju. Līdz ar to, ja vien nav vēlme radīt ko īpaši izstrādātu, tad ir vērts izmantot tā saucamās Starting/Base Themes, kur gan CSS reseti, gan tehniskās lietas vismaz minimālā apjomā ir sakārtotas. Tā pat šīs tēmas nodrošina jau nostrādātu stilu šiem tehniskiem tagiem, kas pretējā gadījumā radītu papildus darbu. Atceramies, ka pasūtītāja pamata mērķis nav radīt ko unikālu, bet gan ieraudzīt skaistu un funkcionējošu lapu (ne vienmēr, protams).

Ir pieejams online risinājums PSD failu konvertācijai uz HTML un CSS stiliem: http://psd2cssonline.com Diemžēl jāapbēdina un jāiesaka tomēr vairāk patērēt laiku korektai ieviešanai manuālā risinājumā, jo piedāvātais rezultāts prasa diezgan lielu roku labošanas darbu, kā arī tas neatrisina visu problēmu 100%. Ir redzēti arī piemēri, kad izmanto tādu "softu" kā Adobe Dreaweaver, taču mana personīgā pieredze liecina par to, ka laiku iespējams ietaupīt pielietojot HTML/XHTML, CSS zināšanas, Firebug vai citu pārlūku alternatīvu rīku un "vajadzīgo āmuru" - manā gadījumā Textmate, kur pēdējā - alternatīvas ir dažāds, bet doma viena - teksta redaktors. Diemžēl, neskatoties uz to, ka DreamWeaver ir pietiekoši dārga un advancēta programmatūra, ir nācies secināt, ka tās dotie rezultāti un iznākums neatbilst pieņemtajiem standartiem, un, līdzīgi kā MS Frontpage, ģenerē ļoti daudz nesaistītu, nekorektu un apgrūtinošu HTML tagu un CSS stilu kvantumus, ar kuriem pēc tam ir grūti tikt galā, it īpaši SEO jomā. Atceramies - peļņa un kvalitāte darbā rodas tad, ja ir iespējams sabalansēt potenciālos ieņēmumus ar optimāli patērēto laiku. Pretējā gadījumā tas ir "laboratorijas darbs", bet nonāksiet tā pat līdz "sausam atlikumam" - skat. augstāk. :)

Vēl ieteikums no personīgās pieredzes:

Neaizmirstiet:-

  • Ka IE ir 32 CSS failu ierobežojums, un Drupal modulārajā sistēmā šo limitu ir ļoti vienkārši sasniegt!!! Tādēļ jādarbojas saprātīgi - vairāk ar CSS klasēm, nekā ID tagiem. Pretējā gadījumā stili var netikt ielādēti vispār.
  • Otrs - Nekoriģējiet tā saucamos Contributed moduļus vai tēmas. Centieties radīt apakštēmas vai savus moduļus (arī funcijas iekš template.php), kas groza (atering) vai "override" moduļa/tēmas piedāvāto funkciju vai HTML (XHTML) izkārtojumu. Tas jūs pasargās no nepieciešamības no jauna labot CSS failus, jo pie jauninājumiem labotie moduļu un tēmu faili tiek pārrakstīti. (pēdējais gan ir ciešā saistībā ar procesu kādā veidā veicat Drupal jauninājumus)

 

Kā panākt Drupal ātrdarbību?

Šis ir pietiekoši komplicēts jautājums, un viennozīmīgas atbildes uz to nav. Viss ir Trial & Error jautājums, ja vien tas nav ieplānots vai paredzēts jau darba sākumā/procesā. Lai optimizētu šo darbību pastāv gan moduļi Drupal sistēmai (diemžēl nevar ieteikt neko specifisku, jo viss ir atkarīgs no konkrētās situācijas un apstākļiem, kā arī ne vienmēr šo moduļu kopums kopā rada efektu - citreiz arī konkfliktus), taču galvenais, kas jāņem vērā - Satura Caching, Anonymous/Authenticated lietotāja sesijas, vai arī ir jādomā par serveru vertikālo/horizontālo skeilošanu. Izstrādes etapā šajā kontekstā ir saistība ar vērtēšanu - kāds pielietojamais risinājums būtu visefektīvākais no servera patērētās slodzes viedokļa. Ļoti apjomīga informācija par šiem apstākļiem ir pieejama internetā. Google - mūsu draugs. Vai arī jāprecizē specifisks jautājums.

 

Shared hosting vs Virtual private server

Jūtos mazliet ietekmēts, jo ar šo jautājumu nodarbojos ikdienā, taču varētu komentēt tā: - ja Drupal lapām izmantojat Shared hosting, tad ir jārēķinās ar nodrošinātāja (Provider) piedāvājuma specifisku detalizāciju. Kā arī jāsaprot - kas ir nepieciešams. Tas nav saistīts ar diska vietu, pieslēgumiem pie DB vai citiem uzstādījumiem. Diemžēl bieži šādu informāciju publiskajās vidēs neiegūsiet. Tādēļ ir vērts šajā līmenī pievērst uzmanību tiem pakalpojumu nodrošinātājiem, kas šīs nianses detalizē, jeb norāda, ka hostinga plāns īpaši ir izstrādāts Drupal vajadzībām. Tas ne tikai skar jautājumu par PHP RAM izmantošanas pjomu, kas prasti ir stipri lielāks, nekā citiem klasiskiem CMS pielietots, bet arī .htaccess failu menedžments un vispārējā failu/folderu drošības politika, kas tiek pielietota. Es gribētu teikt, ka vis ideālākais variants Drupal gadījumā ir virtuāls serveris. Tad, atkarībā no provaidera, ir iespējas ne tikai veikt specifisku konfigurāciju, bet arī iespējams norezervēt noteiktas procesora un RAM pieejamās jaudas, kas ne vienmēr ir risinājums Shared hosting plāna gadījumā. (Atceramies, ka shared hosting vienas sistēmas ietvaros dala resursus vairāku desmitu mājas lapu starpā.) Un jo īpaši tas ir būtiski, ja veidojat projektu, kur jau sākotnēji ir saprotams vai zināms, ka mājas lapai būs liels apmeklējums.

 

Drupal un tā moduļu jaunināšana

No drošības apsvērumu puses Drupal ir ļoti unikāls, salīdzinot ar citiem CMS risinājumiem. Taču šis jautājums ir vairāk pieredzes un principu saistīts, nekā Drupal. Galvenā būtība - nedrīkst vienkārši jaunināt online sistēmu. Kā jebkurā programmatūrā, neskatoties uz jauninājumiem, kur būtiskākie ir "Security updates", gadās "šaize". Tādēļ veicot jauninājumus būtu jācenšas ievērot sekojoši principi:

  • Pēc iespējas veidot un darboties dev/test/production vidēs, kur pirmās divas var būt realizētas pat lokālā datora ietvaros (VirtualBox, VMware Fusion, galu galā lokās Bare metal virtualization risinājums uz VMware ESXi vai CitrisXen bāzes)
  • Katru jauninājumu ieviest atsevišķi, obligāti pēc tā palaist http://example.com/update.php (arī gadījumos, ja moduļa manuālis to neprasa)
  • Backup, backup, backup! - it īpaši pirms jauninājumiem, jo pretējā gadījumā varat piedzīvot lapas offline statusu līdz brīdim, kamēr atrisināsiet ķibeli. Katra atsevišķa jauninājuma ieviešana samazina rūpes par to - kurš bija "vainīgais", ja kaut kas pārstāj darboties.
  • Pēc katra jauninājuma pārbaudīt iepriekš identificētās vitālās lapas funkcijas - meilošana, kontakti, sasaiste ar ārējiem web servisiem, utt.
  • Ja tests izdodas, tālāk jau ir dažādi risinājumi, kā to visu jauninātu dabūt atpakaļ uz darba serveri.

Neskatoties uz to, ka iepriekš norādītais var likties "nesaprotamas" frāzes, no sākuma tas ir "jāizbauda". Taču Drupal šajā gadījumā ir unikāls ar to, ka arī "riskantie" pasākumi, kad arī es esmu ignorējis augstāk norādītos principus 98% gadījumos nav mani pievīlis, atšķirībā no citiem CMS un custom risinājumiem, kuriem, diemžēl, reklāmu šobrīd neveikšu.

 

Rezumē

Gribēju sniegt savu ieguldījumu lietās, kas man ir pēc būtības skaidras un aprunātas. Ceru, ka kolēģi var papildināt mani, vai arī veidot papildus rakstus par saviem apsvērumiem un vērtējumiem. Iespējams, kaut ko nebūšu pieminējis, bet tādēļ ir komentāri, kontakti, un šis brīnišķais saits - drupal.lv.

P.S.: Foto reportāža (diemžēl ne no paša sākuma) ir tikai kā ieskats atmosfērai, kas šovakar valdīja Riga Meetup. Jūsu komentāri, jautājumi un papildinājumi - really Welcome, un atvainojos par pārāk garo rakstu!

Attēlu lielie izmēri ir pieejami pēc pieprasījuma, vai arī ar Jāni jāvienojas par lielākiem augšuplādes apjomiem - virs 2MB kvota (09.11.2011).

Komentāri

Hi! Paldies organizētājiem! Biju priecīgs ar iepazīties ar jauniem cilvēkiem, kā arī satikt jau pazīstamus. Man arī pasākums likās vērtīgs, un likās, ka tajā ir pietiekoši enerģijas, lai viss turpinātos. No tēmām, vēl viena , kas man būtu interesanta - Drupalam specifiskie jautājumi, kas ir jāatrunā ar klientu analīzes laikā. Vai tādi ir, ja ir, tad kādi... Ko nevajadzētu apsolīt, kuras lietas jāapspriež speciāli, jo tajās ir opcijas kā darīt.
Kā Drupal iesācejam bija interesanti paklausīties pieredzējušu Drupalistu teiktajā :)
Domāju, ka šī lapa jau ir bijusi iepriekš. Runa bija par to, vai to pārcelt uz Drupal, vai nē. (vismaz es to tā sapratu) Apstiprinātas informācijas gan nav, vai Drupal ir tur "iemājojis" vai nē. Var būt kolēģi no LR var ko bilst? Kādi viedokļi, testu/darba rezultāti vai sarežģījumi?